Daleko jest czasem bardzo blisko, nawet bliżej niż nam się wydaje. Często tuż za miedzą. Co więc warto zobaczyć DALEKO?
Blog > Komentarze do wpisu
Cvilín u Krnova: Wieża widokowa

Cvilín u Krnova: Wieża widokowa, czyli rozhledna

foto: krnov.cz

Cvilín to wzgórze na obrzeżach czeskiego miasta Krnov, tuż przy granicy z Polską. Najbliższe polskie miasto to Głubczyce.

Wzgórze ma 436m n.p.m., a znajdująca się na nim cvilińska rozhledna 29,1m. Kiedyś, co widać na zamieszczonej fotografii, miała wieżyczkę dobudowaną do tarasu widokowego i o nią była wyższa - mierzyła 35,2m. Powstała w 1903r. według projektu architekta Ernesta Latzela. Aktualne zdjęcia rozhledny można obejrzeć u Kalinka.

Z wieży rozpościera się piękny widok na sąsiadujący z nią kościół (również zbudowany na Cvilinie), Krnov, Pradziada, pół Polski (żartuję, ale kilka wiosek można zobaczyć) i rozhlednę w Uvalnie.

Na rozhlednę i Cvilín jako taki, łatwo trafić. Wystarczy dojechać do Krnova, np. przez przejście graniczne w Pietrowicach Głubczyckich lub Branicach, dalej poprowadzą drogowskazy na Cvilín. Fanom map elektronicznych i GPS-ów polecam stronę Rozhledny u nás, na której znajdują się odpowiednie dane do wklepania w komputer pokładowy.
Proponuję wjechać na samo wzgórze, tuż obok kościoła - ulicą Na Vyhlídce. Dla zmotoryzowanych przygotowano parking. Około 300m dalej znajduje się kamienna wieża widokowa.

Aby wejść na taras widokowy, trzeba pokonać 144 schody, a najpierw kupić vstupenkę (bilet).
Koszt: 15Kč dzieci, młodzież, studenci lub 30Kč dorośli.
Szybki przelicznik: 1Kč to ok. 0,16zł.

***

Rozhledna Cvilín u Krnova
ul. Na Vyhlídce
godziny otwarcia: 10:00-17:00, od maja do października (ponoć czasem bywa zamknięta, nawet w sezonie)

Więcej o rozhlednie piszą:

Krnov.cz - oficjalna strona miasta Krnov
Wikipedia - wolna encyklopedia
Rozhledny u nás - czeska strona z informacjami o czeskich wieżach widokowych

***

Mapę Krnova i okolic znajdziesz np. tutaj.

sobota, 17 października 2009, angola

Polecane wpisy

  • Praha: Rozhledna na Petříně

    Praha: Rozhledna na Petříně Petřín jest najwyższym wzgórzem w Pradze. To dlatego właśnie w tym miejscu zbudowano wieżę widokową. Petřínska rozhlednajest kopią p

  • Ryga: Tine salons

    Ryga: Tine salons Tine Salons to duży sklep z pamiątkami idrobiazgami idealnymi na prezenty. Znajduje się w centrum miasta. Największy wybór pamiątek w przyzwoi

  • Sandomierz: Zakotwiczone niebo

    Sandomierz: Zakotwiczone niebo Kotwicę, która przytwierdza niebo, znajdziemy na sandomierskim rynku. Jej autorem jest Cezary Łutowicz. Kilkumetrowy łańcuch, się