Daleko jest czasem bardzo blisko, nawet bliżej niż nam się wydaje. Często tuż za miedzą. Co więc warto zobaczyć DALEKO?
Blog > Komentarze do wpisu
Praha - Žižkov: Wieża telewizyjna

Praha - Žižkov: Wieża telewizyjna

 Wieża telewizyjna na Žižkovie w Pradze

Pozostając za południową granicą, proponuję kolejną wieżę, na którą można wleźć (czy raczej wjechać) i podziwiać widoki. Wieża telewizyjna w Pradze jest niewątpliwą atrakcją turystyczną, z niewiadomych przyczyn pomijaną przez moich znajomych. Fani sztuki nowoczesnej również znajdą tu coś dla siebie.

Wieża, budowana w latach 1985-1992, mierzy 216m. Waży niewyobrażalnie dużo: aż 11 800 ton. Trzy kabiny widokowe znajdują się prawie na wysokości 100m. Umożliwiają dokładne obejrzenie świata wokół. Przy dobrej widoczności nawet w promieniu 100km. Warto robić zdjęcia, bo widoki są przednie. Szkoda tylko, że przez szybę - niezbędne są zatem odpowiednie filtry.
Warto na wieżę wjechać nie tylko w dzień, ale i w nocy. Wizytę można zakończyć kolacją w restauracji, która znajduje się nieco niżej niż kabiny widokowe. Bilet na wieżę uprawnia do 5% zniżki w restauracji i kawiarni.

Wieżę wybrał na element jednej ze swoich prac czeski artysta David Černý. Jego Miminka (czyli niemowlaki) raczkują w górę i w dół wieży, eksplorując ją z zewnątrz. Artysta na swojej stronie internetowej informuje: Jak się obecnie ocenia, projekt powinien wytrzymać 10-20 lat, dopóki dzieci same nie odpadną. Ale w to akurat nikt nie wierzy, lecz któż to wie, różnie bywa.

Niemowlaki na wieży telewizyjnej

Wieża znajduje się na Žižkovie. Widać ją z daleka, więc trudno do niej nie trafić. Najszybciej na Žižkov można dotrzeć metrem - linia zielona (A), stacja Jiřího z Poděbrad. Później wystarczy się kierować na wieżę - np. ulicą Milešovską.

Aby wjechać na wieżę, trzeba kupić vstupenkę (bilet). Koszt: 120Kč bilet ulgowy lub 150Kč normalny.
Ceny biletów mogą w konkretnych przypadkach być obniżone (więcej o systemie zniżek na stronie wieży). Dzieci do 5 lat i osoby niepełnosprawne wstęp mają za darmo.

Szybki przelicznik: 1Kč to ok. 0,16zł.

***

Žižkovska wieża telewizyjna 
Mahlerovy sady 1 
Praha 3 

godziny otwarcia:
punkt widokowy 10:00-23:00
kawiarnia 10:00-23:30
panoramiczna restauracja: 11:00-23:30

Więcej o wieży tv w Pradze na jej oficjalnej stronie.

***

Mapę praskiego Žižkova i okolic wieży telewizyjnej znajdziesz np. na stronie wieży.

wtorek, 20 października 2009, angola

Polecane wpisy

  • Praha: Rozhledna na Petříně

    Praha: Rozhledna na Petříně Petřín jest najwyższym wzgórzem w Pradze. To dlatego właśnie w tym miejscu zbudowano wieżę widokową. Petřínska rozhlednajest kopią p

  • Ryga: Tine salons

    Ryga: Tine salons Tine Salons to duży sklep z pamiątkami idrobiazgami idealnymi na prezenty. Znajduje się w centrum miasta. Największy wybór pamiątek w przyzwoi

  • Sandomierz: Zakotwiczone niebo

    Sandomierz: Zakotwiczone niebo Kotwicę, która przytwierdza niebo, znajdziemy na sandomierskim rynku. Jej autorem jest Cezary Łutowicz. Kilkumetrowy łańcuch, się