Daleko jest czasem bardzo blisko, nawet bliżej niż nam się wydaje. Często tuż za miedzą. Co więc warto zobaczyć DALEKO?
Blog > Komentarze do wpisu
Praha: Rozhledna na Petříně

Praha: Rozhledna na Petříně

Wieża widokowa na Petřínie w Pradze, foto: tumek

Petřín jest najwyższym wzgórzem w Pradze. To dlatego właśnie w tym miejscu zbudowano wieżę widokową. Petřínska rozhledna jest kopią paryskiej wieży Eiffle'a - członkom Klubu Czeskich Turystów tak się spodobała oryginalna, że pozazdrościli Francuzom i postanowili zbudować własną. Ustalili, że wieża powstanie w ciągu jednego roku, co wydawało się dość karkołomnym zadaniem. Tempo prac zdumiało wszystkich - praska "eiffelovka" została zbudowana w niecałe 4 miesiące! Uroczyste otwarcie nastąpiło 20 sierpnia 1891r.

Wieża stoi o 17 metrów n.p.m. wyżej niż paryska, co oprócz tempa budowy również było powodem do chluby. Rozhledna ma 60 metrów wysokości, na 55 metrze znajduje się taras widokowy, który gwarantuje piękny widok na Pragę.

Oprócz wieży na wzgórzu zbudowano lustrzany labirynt (zrcadlové bludiště). Podobno można się w nim zgubić i nigdy nie odnaleźć drogi powrotnej:
Skupina mladíků, kteří zde nerozvážně měřili síly a zkoušeli bludištěm proběhnout na čas, se zaběhla do některé ze zrcadlových chodeb a nikdy už odsud nevyšla. Nebezpečí však stále láká a každý den sem míří stovky turistů i Pražanů" - ostrzegają zarządcy labiryntu.
W wolnym tłumaczeniu:
Młodzi ludzie, którzy nierozważnie chcieli sprawdzić swe możliwości i przebiec labirynt na czas, wbiegli do któregoś z korytarzy i nigdy już stamtąd nie wyszli. Niebezpieczeństwo wszak nie odstrasza i każdego dnia do labiryntu wchodzą setki turystów i Prażan.

Na Petřín można wejść, ale można też wjechać lanovką, czyli kolejką jadącą wprawdzie po torach, ale wciąganą na wzgórze na linie. Kolejka ma dwa przystanki - w połowie wzgórza (przystanek Nebozízek - tuż przy restauracji) oraz na szczycie, nieopodal wieży. Lanovka pokonuje 130m, jazda trwa 4 minuty.
Koszt przejazdu w jedną stronę: jednorazowy bilet komunikacji miejskiej. Lanovka jeździ cały rok, od 9:00 do 23:00, co 10-15 minut, w zależności od pory roku.

Nie każdy o tym wie, ale w podziemiach wieży znajduje się Muzeum Járy Cimrmana, które koniecznie trzeba odwiedzić (wstęp w cenie biletu na rozhlednę).
Jára Cimrman to czeski geniusz, który nigdy nie stał się sławny; wynalazca, dramaturg, kompozytor, filozof i ginekolog w jednej osobie. Tak Cimrmana przedstawiają sami Czesi, którzy tę postać... wymyślili! Tym ciekawsze jest Cimrmanowe muzeum. Co więcej, Jára Cimrman ma nawet na Žižkovie w Pradze teatr własnego imienia .
Dla zachęty: gdyby nie Cimrman, Paryż do dziś nie miałby swej słynnej wieży, ponieważ Eiffel nie umiał rozwiązać kilku problemów konstrukcyjnych. Na szczęście Jára upił się winem w towarzystwie francuskiego architekta, poszedł do toalety, wpadł na genialny pomysł, naszkicował wieżę na serwetce i szkic włożył Gustawowi do kieszeni marynarki. I wieża zyskała potrzebną stabilność - stanęła "w rozkroku", jak Jára w toalecie...


Aby wejść na taras widokowy, trzeba pokonać 299 schodów, a najpierw kupić vstupenkę (bilet). Bilety sprzedawane są najpóźniej na pół godziny przed zamknięciem.
Koszt: 50Kč dzieci, młodzież, studenci, emeryci lub 100Kč dorośli. Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 4 dzieci) to wydatek 250Kč. 
Można kupić również łączny bilet na wieżę i do labiryntu - koszt: 150Kč.

Szybki przelicznik: 1Kč to ok. 0,16zł.

***

Petřínská rozhledna
Petřínské sady
Praha 1 - Malá Strana

godziny otwarcia: 10:00-18:00 (w kwietniu do 19:00, od maja do września do 22:00, w październiku do 20), codziennie.

Więcej o rozhlednie piszą:

Petřínská rozhledna - oficjalna strona praskiej wieży na Petřínie
Wikipedia - wolna encyklopedia
Rozhledny u nás - czeska strona z informacjami o czeskich wieżach widokowych

***

Schematyczną mapkę Petřína i okolic znajdziesz np. na oficjalnej stronie wieży.
Dokładną mapę Pragi z zaznaczoną wieżą, oferuje nam Pražská informační služba.

wtorek, 10 listopada 2009, angola

Polecane wpisy

  • Praha - Žižkov: Wieża telewizyjna

    Praha - Žižkov: Wieża telewizyjna Pozostając za południową granicą, proponuję kolejną wieżę, na którą można wleźć (czy raczej wjechać) i podziwiać widoki. Wieża

  • Cvilín u Krnova: Wieża widokowa

    Cvilín u Krnova: Wieża widokowa, czyli rozhledna Cvilín to wzgórze na obrzeżach czeskiego miasta Krnov, tuż przy granicy z Polską. Najbliższe polskie miasto to

  • Ryga: Tine salons

    Ryga: Tine salons Tine Salons to duży sklep z pamiątkami idrobiazgami idealnymi na prezenty. Znajduje się w centrum miasta. Największy wybór pamiątek w przyzwoi

Komentarze
angola
2014/08/20 23:41:54
Niestety, Jara Cimrman nie ma stałego miejsca w podziemiach wieży. Wystawy się zmieniają...