Daleko jest czasem bardzo blisko, nawet bliżej niż nam się wydaje. Często tuż za miedzą. Co więc warto zobaczyć DALEKO?
Kategorie: Wszystkie | Dobra kuchnia | Miejsca | Noclegi
RSS
sobota, 23 lutego 2008
Warszawa: C.K. Oberża

Warszawa: C.K. Oberża

foto: C.K. Oberża

Przyjemne miejsce. Klimatem podobne do restauracji U Szwejka, ale mniej toporne. Bardziej przytulne, przyjazne. Wystrój dużo bardziej gustowny niż w dobrej nawet piwiarni. Może dlatego, że C.K. Oberża to chyba jednak bardziej restauracja niż piwiarnia. Na ścianach stare fotografie (lub raczej ich kopie), na drewnianych stolikach odpowiednie świeczniki.

Wada jest jedna: dym papierosowy. Co prawda istnieją sale dla niepalących, ale jak to zazwyczaj bywa dym nie uznaje granic i rozprzestrzenia się wszędzie.

Nawet w tygodniu jest tu tłoczno i gwarno, ale lokal ma kilka pięter, więc większych kłopotów z odnalezieniem wolnego stolika być nie powinno. Obsługa kompetentna, choć miewa kłopoty z zauważeniem pustych talerzy po skończonym przez gości posiłku. Ale to drobnostka, może czasem kelnerzy nie radzą sobie z liczbą gości.

Ceny średnio wysokie, ale porcje pomyślane raczej dla kobiety lub niezbyt głodnego mężczyzny. W większości wypadków jednak relacja ceny do jakości potraw i wielkości porcji jest odpowiednia. Menu bogate. Potrawy dobrze przyrządzone, choć skrzydełka barbecue były nieco zbyt wysuszone.

***

Nasze menu:

Skrzydełka Gwardzistów - pikantne pieczone skrzydełka z sosami BBQ i jogurtowo-czosnkowym - 15zł

Kurczak Jana Bechera - grillowana pierś z kurczaka z sosem grzybowym, surówką z białej kapusty, ziemniakiem pieczonym lub frytkami - 24zł

Zapiekanka galicyjska - zapiekanka z ziemniaków i boczku z dużą ilością sera żółtego - 15zł

Pełne menu znajdziesz tu.

***

Restauracja C.K. Oberża

Chmielna 28

Więcej tutaj.

***

Mapę Warszawy znajdziesz np. tutaj.

poniedziałek, 14 stycznia 2008
Europa: CoffeeHeaven

Europa: CoffeeHeaven

foto: CoffeeHeaven

Kolejna sieć, tym razem kawiarni. Przyjazne miejsce dla niepalących. Wystrój przytulny, obsługa z reguły na bardzo dobrym poziomie. Kawiarnie znajdziemy w największych polskich miastach, ale i za granicą, w krajach na południe i wschód od Polski (patrz: mapa).

***

W menu znajdziemy kilkanaście rodzajów kawy. Nie podejmę się oceny, ponieważ kawy nie piję. Jednak produkty, które zamawiały moje koleżanki, wyglądały bardzo zachęcająco. Trochę szkoda, że podawane są w zwykłych kartonowych, jednorazowych kubkach. Ale to w końcu tylko fastfood wśród kawiarni, więc nie ma co narzekać.

Polecam za to gorącą czekoladę z mlekiem i bitą śmietaną (340ml 7zł, 450ml 9zł). Warto się też skusić na kawałek tortu czekoladowego (7,50zł) - duży, bardzo słodki i bardzo czekoladowy.

Pełne menu napojów: str1, str2, str3, str4

***

Kawiarnie CoffeeHeaven

Państwa Europy Centralnej, Południowej i Wschodniej (szczegóły tutaj)

niedziela, 02 grudnia 2007
Polska: Sphinx

Polska: SPHINX

foto: SPHINX

Tym razem wyjątkowo zamiast konkretnej restauracji i miasta opis dość enigmatyczny: Polska. Restauracje SPHINX to sieć sezonowych i całorocznych lokali w całym kraju. Gdzieś w Internecie znalazłam też informację, że SPHINX zaczyna podbój Węgier.

Mnie udało się odwiedzić kilka warszawskich SPHINXów, a poza tym egzemplarze w Mielnie, Krakowie i we Wrocławiu. Wszędzie ten sam egzotyczny klimat, to samo menu (możliwe lokalne wariacje, np. nad morzem) i potrawy smakujące podobnie. Ceny przyzwoite, nieprzesadnie wysokie, w menu również dania na studencką kieszeń.

Kelnerami są wyłącznie mężczyźni. Młodzi mężczyźni ;-) Z reguły mili i pomocni. Pod względem jakości obsługi trochę gorzej jest w restauracjach umiejscowionych w centrach handlowych.

W niektórych lokalach minusem jest czystość toalet, szczególnie w sezonie wakacyjnym.  

***

Ja chyba najbardziej lubię Shoarmę (każda wersja dania jest tak samo dobra), ale Kebab też jest godny polecenia. Pizza Shoarma zawsze tak samo dobrze smakuje, choć może jest odrobinę zbyt tłusta. Dania na mniejszy apetyt są idealne na obiad dla drobnej kobietki, za to te "normalnych" rozmiarów zaspokajają mój wilczy apetyt. Muszę być wyjątkowo głodna, żeby nie zmarnować pracy kucharza. Ale mężczyźni powinni być zadowoleni.

Pełne menu znajdziesz tu.

***

Restauracje SPHINX

Cała Polska (szczegóły tutaj)

niedziela, 18 listopada 2007
Marózek: Wiatraki

Marózek: Wiatraki

foto: Wiatraki

Bardzo przyjemny, szczególnie poza szczytem sezonu, ośrodek wypoczynkowy. Znajduje się w lesie, tuż przy brzegu Jeziora Maróz. Dlatego nie należy się spodziewać szeeerokiej asfaltowej drogi dojazdowej. Gdy za Swaderkami zjedziemy z drogi Olsztynek-Szczytno, do dyspozycji mamy już tylko mniej lub bardziej utwardzoną drogę lokalną, a potem leśną.

Ośrodek nie jest za duży, ale i nie za mały, goście nie wpadają na siebie. Do wyboru mamy pokoje hotelowe w głównym budynku (polecam) oraz domki campingowe (poza sezonem nie polecam, bo zawilgocone i wychłodzone). Ceny niewygórowane - szczególnie jeśli mowa o pokojach hotelowych (jest łazienka, przyzwoite łóżka, choć i tu zdarza się zawilgocona pościel).

Do dyspozycji gości bilard, ping-pong, boisko do siatkówki. Można zorganizować ognisko i grilla. W okolicznych lasach grzybiarze mogą się wykazać ;-)

Bardzo dobre miejsce na zjazdy firmowe, imprezy integracyjne, wakacje z dziećmi. Warto posiadać własny samochód, bo do cywilizacji daleko. Najbliższy sklep ok. 3km od ośrodka.

***

Całoroczny Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy "Wiatraki"

Marózek k. Olsztynka

***

Poglądową mapę okolic znajdziesz tutaj.

czwartek, 06 września 2007
Warszawa: Pod Wieżą

Warszawa: Pod Wieżą

foto: www.ewarszawa.com

Pizzeria znajduje się tuż przy placu Zamkowym, między wieżą kościoła Św. Anny a samym kościołem. Łatwo ją znaleźć, choć nie rzuca się w oczy. Właścicielem jest fundacja Pro Bono II, związana z Duszpasterstwem Akademickim.

Obsługa jest młoda i nieco zagubiona, ale ceny przystępne i kilkadziesiąt rodzajów pizzy do wyboru. I to właśnie pizza jest głównym atutem tego miejsca: przygotowywana zupełnie inaczej niż w większości pizzerii i z dużą ilością sera. Trudno opisać, trzeba skosztować.

W sierpniu pizzeria jest miejscem wolnym od alkoholu, jako że Kościół ogłasza ten miesiąc czasem trzeźwości.

Wadą lokalu jest mocno utrudniony dostęp do toalety - podwójne schodki prowadzą do maleńkiej klitki niemal na zapleczu (dosłownie trzy kroki od kuchni).

***

Pizzeria Pod Wieżą

Warszawa, Krakowskie Przedmieście 68

***

Plan okolic znajdziesz np. tu.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6