Daleko jest czasem bardzo blisko, nawet bliżej niż nam się wydaje. Często tuż za miedzą. Co więc warto zobaczyć DALEKO?
Kategorie: Wszystkie | Dobra kuchnia | Miejsca | Noclegi
RSS
niedziela, 26 sierpnia 2007
Ogrodzieniec: Karczma Jurajska

Ogrodzieniec: Karczma Jurajska

foto: angola

Karczma znajduje się może 100 metrów od zamku w Ogrodzieńcu (a właściwie administracyjnie to już raczej Podzamcze, a nie sam Ogrodzieniec).

Miałam niewątpliwą okazję odwiedzić to miejsce w szczycie sezonu, w dodatku na zamku odbywał się festyn rycerski, a w samej karczmie trwało przyjęcie weselne. Powiem tak: jeśli zaistnieje choć jedna z powyższych okoliczności, szczerze odradzam wizytę w celach konsumpcji w tymże przybytku. Czekałam najpierw kwadrans na kartę dań, potem ponad godzinę na zamówione potrawy. W tym czasie obsługa bezradnie krzątała się między stolikami, pytając czy już zamówiliśmy. Nie wiem, co mnie podkusiło, by mimo wszystko zaczekać na obiad. Warto chyba wypróbować sąsiednią "Stodołę", choć jedzenie tu jest naprawdę pyszne.

Kucharz sobie radzi o niebo lepiej niż kelnerzy. Przynajmniej jeśli mowa o jakości potraw (patrz: wyżej). Naprawdę gotuje przepysznie. Nawet zwykły kotlet wygląda inaczej.

***

Moje menu:

Polędwiczki w zielonym pieprzu podawane z pieczonymi ziemniakami.

***

Karczma Jurajska

Ogrodzieniec - Podzamcze

Plac Jurajski 1

Więcej tutaj.

***

Plan okolic Ogrodzieńca znajdziesz np. tu.

wtorek, 21 sierpnia 2007
Wetlina: Stare Sioło

Wetlina: Stare Sioło

foto: Stare Sioło

Restauracja "Stare Sioło" urządzona została kilka lat temu w odrestaurowanej starej chacie. To sprawiło, że miejsce to ma niepowtarzalny klimat.

Zaletą niezaprzeczalną jest również miejsce. Nie dość, że serce Bieszczad, to jeszcze niemal przy samym "wejściu" na Połoninę Wetlińską.

Obsługa kompetentna. Ceny na odpowiednim poziomie. Menu bogate. Potrawy bardzo dobrze przyrządzone. Raj dla strudzonych wędrowców po prostu ;-)

Niedaleko w Przysłupiu znajduje się zachwalana często przez właścicieli kwater "Oberża Biesisko", ale moim zdaniem jest mocno przereklamowana i do "Starego Sioła" się nie umywa.

***

Stare Sioło

Wetlina 71

Więcej tu i tutaj.

***

Plan Wetliny znajdziesz np. tutaj.

czwartek, 09 sierpnia 2007
Wilno: Vilniaus Europolis

Wilno: Vilniaus Europolis

foto: Vilniaus Europolis

Niewielki hotelik położony w spokojnej okolicy. Nie jest to co prawda stare centrum miasta, ale do Ostrej Bramy można dojść, idąc praktycznie wprost przed siebie, wciąż tą samą ulicą Naugarduko. Odległość to nie więcej niż 1-1,5km.

Gdy staniemy plecami do hotelu, skręcimy w prawo i na najbliższych światłach też w prawo, dojdziemy do pizzerii Submarine, gdzie podają fantastyczną pizzę.

Gdy stojąc przed hotelem skręcimy w lewo, a później w prawo na najbliższych światłach, dojdziemy do bardzo dobrze zaopatrzonego całodobowego supermarketu.

Pokoje hotelowe są bardzo przytulne, ładnie umeblowane. Goście mogą z nich korzystać zaledwie od kilku lat, więc wyglądają jak nowe. Tutaj nie zedrą z nas skóry - ceny za pokój nie są wygórowane (wystarczy spojrzeć tu). W cenie noclegu otrzymamy śniadanie. Menu nie jest może bardzo bogate, ale można liczyć np. na pyszne litewskie placki z nadzieniem mięsnym, pyszny ciemny chleb i kawę z ekspresu.

Pracownicy hotelu mówią (lub starają się mówić) po polsku. Są bardzo uprzejmi.

***

Viešbutis Vilniaus Europolis

Wilno, Švitrigailos g. 11D

***

Plan Wilna znajdziesz np. tutaj i tu także.

poniedziałek, 06 sierpnia 2007
Ryga: Tine salons

Ryga: Tine salons

foto: tohvri

Tine Salons to duży sklep z pamiątkami i drobiazgami idealnymi na prezenty. Znajduje się w centrum miasta.

Największy wybór pamiątek w przyzwoitych, jak na turystyczne gadżety, cenach. Jeśli masz ochotę kupić łotewską koszulkę lub czapeczkę, piny, magnesiki, pocztówki itp., to jest to idealne miejsce, aby wydać akurat tyle pieniędzy, ile uważasz za słuszne.

Można płacić kartą. Bardzo uprzejma obsługa. O dziwo, nie ma tłumów.

***

Tine Salons

Ryga, Vaļņu iela 2

***

Plan Rygi znajdziesz np. tutaj

***

P.S. Zdjęcie przedstawia fragment ściany jednego z ryskich budynków.

czwartek, 02 sierpnia 2007
Kraków: Miód Malina

Kraków: Miód Malina

foto: Miód Malina

Restauracja znajduje się niedaleko południowo-wschodniego narożnika Rynku, na Grodzkiej, uliczce prowadzącej na Wawel. Trudno nie trafić.

Pierogi i calzone wyśmienite. Deser fantastyczny. Naprawdę miód-malina! Zdecydowanie warto odwiedzić tę restaurację. Mimo że ceny nie należą do niskich. Może inaczej: zapłacimy podobnie jak w każdej dobrej restauracji w Krakowie. Różnica jest jedna: tu cena poza wyśmienitym posiłkiem zawiera również profesjonalną obsługę, a oko nacieszymy stylowym wnętrzem.

***

Nasze menu obiadowe:

Pierogi na sposób ruski - w piecu zapiekane

Calzone - kurczak na pomidorze z plastrem mozarelli

Malinowa pychotka - lody waniliowe z ciepłym musem malinowym, bitą śmietanką i malinami

***

Miód Malina

Kraków, Grodzka 40 (róg Poselskiej)

***

Plan Krakowa znajdziesz np. tutaj.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6