Daleko jest czasem bardzo blisko, nawet bliżej niż nam się wydaje. Często tuż za miedzą. Co więc warto zobaczyć DALEKO?
Kategorie: Wszystkie | Dobra kuchnia | Miejsca | Noclegi
RSS
wtorek, 10 listopada 2009
Praha: Rozhledna na Petříně

Praha: Rozhledna na Petříně

Wieża widokowa na Petřínie w Pradze, foto: tumek

Petřín jest najwyższym wzgórzem w Pradze. To dlatego właśnie w tym miejscu zbudowano wieżę widokową. Petřínska rozhledna jest kopią paryskiej wieży Eiffle'a - członkom Klubu Czeskich Turystów tak się spodobała oryginalna, że pozazdrościli Francuzom i postanowili zbudować własną. Ustalili, że wieża powstanie w ciągu jednego roku, co wydawało się dość karkołomnym zadaniem. Tempo prac zdumiało wszystkich - praska "eiffelovka" została zbudowana w niecałe 4 miesiące! Uroczyste otwarcie nastąpiło 20 sierpnia 1891r.

Wieża stoi o 17 metrów n.p.m. wyżej niż paryska, co oprócz tempa budowy również było powodem do chluby. Rozhledna ma 60 metrów wysokości, na 55 metrze znajduje się taras widokowy, który gwarantuje piękny widok na Pragę.

Oprócz wieży na wzgórzu zbudowano lustrzany labirynt (zrcadlové bludiště). Podobno można się w nim zgubić i nigdy nie odnaleźć drogi powrotnej:
Skupina mladíků, kteří zde nerozvážně měřili síly a zkoušeli bludištěm proběhnout na čas, se zaběhla do některé ze zrcadlových chodeb a nikdy už odsud nevyšla. Nebezpečí však stále láká a každý den sem míří stovky turistů i Pražanů" - ostrzegają zarządcy labiryntu.
W wolnym tłumaczeniu:
Młodzi ludzie, którzy nierozważnie chcieli sprawdzić swe możliwości i przebiec labirynt na czas, wbiegli do któregoś z korytarzy i nigdy już stamtąd nie wyszli. Niebezpieczeństwo wszak nie odstrasza i każdego dnia do labiryntu wchodzą setki turystów i Prażan.

Na Petřín można wejść, ale można też wjechać lanovką, czyli kolejką jadącą wprawdzie po torach, ale wciąganą na wzgórze na linie. Kolejka ma dwa przystanki - w połowie wzgórza (przystanek Nebozízek - tuż przy restauracji) oraz na szczycie, nieopodal wieży. Lanovka pokonuje 130m, jazda trwa 4 minuty.
Koszt przejazdu w jedną stronę: jednorazowy bilet komunikacji miejskiej. Lanovka jeździ cały rok, od 9:00 do 23:00, co 10-15 minut, w zależności od pory roku.

Nie każdy o tym wie, ale w podziemiach wieży znajduje się Muzeum Járy Cimrmana, które koniecznie trzeba odwiedzić (wstęp w cenie biletu na rozhlednę).
Jára Cimrman to czeski geniusz, który nigdy nie stał się sławny; wynalazca, dramaturg, kompozytor, filozof i ginekolog w jednej osobie. Tak Cimrmana przedstawiają sami Czesi, którzy tę postać... wymyślili! Tym ciekawsze jest Cimrmanowe muzeum. Co więcej, Jára Cimrman ma nawet na Žižkovie w Pradze teatr własnego imienia .
Dla zachęty: gdyby nie Cimrman, Paryż do dziś nie miałby swej słynnej wieży, ponieważ Eiffel nie umiał rozwiązać kilku problemów konstrukcyjnych. Na szczęście Jára upił się winem w towarzystwie francuskiego architekta, poszedł do toalety, wpadł na genialny pomysł, naszkicował wieżę na serwetce i szkic włożył Gustawowi do kieszeni marynarki. I wieża zyskała potrzebną stabilność - stanęła "w rozkroku", jak Jára w toalecie...


Aby wejść na taras widokowy, trzeba pokonać 299 schodów, a najpierw kupić vstupenkę (bilet). Bilety sprzedawane są najpóźniej na pół godziny przed zamknięciem.
Koszt: 50Kč dzieci, młodzież, studenci, emeryci lub 100Kč dorośli. Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 4 dzieci) to wydatek 250Kč. 
Można kupić również łączny bilet na wieżę i do labiryntu - koszt: 150Kč.

Szybki przelicznik: 1Kč to ok. 0,16zł.

***

Petřínská rozhledna
Petřínské sady
Praha 1 - Malá Strana

godziny otwarcia: 10:00-18:00 (w kwietniu do 19:00, od maja do września do 22:00, w październiku do 20), codziennie.

Więcej o rozhlednie piszą:

Petřínská rozhledna - oficjalna strona praskiej wieży na Petřínie
Wikipedia - wolna encyklopedia
Rozhledny u nás - czeska strona z informacjami o czeskich wieżach widokowych

***

Schematyczną mapkę Petřína i okolic znajdziesz np. na oficjalnej stronie wieży.
Dokładną mapę Pragi z zaznaczoną wieżą, oferuje nam Pražská informační služba.

wtorek, 20 października 2009
Praha - Žižkov: Wieża telewizyjna

Praha - Žižkov: Wieża telewizyjna

 Wieża telewizyjna na Žižkovie w Pradze

Pozostając za południową granicą, proponuję kolejną wieżę, na którą można wleźć (czy raczej wjechać) i podziwiać widoki. Wieża telewizyjna w Pradze jest niewątpliwą atrakcją turystyczną, z niewiadomych przyczyn pomijaną przez moich znajomych. Fani sztuki nowoczesnej również znajdą tu coś dla siebie.

Wieża, budowana w latach 1985-1992, mierzy 216m. Waży niewyobrażalnie dużo: aż 11 800 ton. Trzy kabiny widokowe znajdują się prawie na wysokości 100m. Umożliwiają dokładne obejrzenie świata wokół. Przy dobrej widoczności nawet w promieniu 100km. Warto robić zdjęcia, bo widoki są przednie. Szkoda tylko, że przez szybę - niezbędne są zatem odpowiednie filtry.
Warto na wieżę wjechać nie tylko w dzień, ale i w nocy. Wizytę można zakończyć kolacją w restauracji, która znajduje się nieco niżej niż kabiny widokowe. Bilet na wieżę uprawnia do 5% zniżki w restauracji i kawiarni.

Wieżę wybrał na element jednej ze swoich prac czeski artysta David Černý. Jego Miminka (czyli niemowlaki) raczkują w górę i w dół wieży, eksplorując ją z zewnątrz. Artysta na swojej stronie internetowej informuje: Jak się obecnie ocenia, projekt powinien wytrzymać 10-20 lat, dopóki dzieci same nie odpadną. Ale w to akurat nikt nie wierzy, lecz któż to wie, różnie bywa.

Niemowlaki na wieży telewizyjnej

Wieża znajduje się na Žižkovie. Widać ją z daleka, więc trudno do niej nie trafić. Najszybciej na Žižkov można dotrzeć metrem - linia zielona (A), stacja Jiřího z Poděbrad. Później wystarczy się kierować na wieżę - np. ulicą Milešovską.

Aby wjechać na wieżę, trzeba kupić vstupenkę (bilet). Koszt: 120Kč bilet ulgowy lub 150Kč normalny.
Ceny biletów mogą w konkretnych przypadkach być obniżone (więcej o systemie zniżek na stronie wieży). Dzieci do 5 lat i osoby niepełnosprawne wstęp mają za darmo.

Szybki przelicznik: 1Kč to ok. 0,16zł.

***

Žižkovska wieża telewizyjna 
Mahlerovy sady 1 
Praha 3 

godziny otwarcia:
punkt widokowy 10:00-23:00
kawiarnia 10:00-23:30
panoramiczna restauracja: 11:00-23:30

Więcej o wieży tv w Pradze na jej oficjalnej stronie.

***

Mapę praskiego Žižkova i okolic wieży telewizyjnej znajdziesz np. na stronie wieży.

sobota, 17 października 2009
Cvilín u Krnova: Wieża widokowa

Cvilín u Krnova: Wieża widokowa, czyli rozhledna

foto: krnov.cz

Cvilín to wzgórze na obrzeżach czeskiego miasta Krnov, tuż przy granicy z Polską. Najbliższe polskie miasto to Głubczyce.

Wzgórze ma 436m n.p.m., a znajdująca się na nim cvilińska rozhledna 29,1m. Kiedyś, co widać na zamieszczonej fotografii, miała wieżyczkę dobudowaną do tarasu widokowego i o nią była wyższa - mierzyła 35,2m. Powstała w 1903r. według projektu architekta Ernesta Latzela. Aktualne zdjęcia rozhledny można obejrzeć u Kalinka.

Z wieży rozpościera się piękny widok na sąsiadujący z nią kościół (również zbudowany na Cvilinie), Krnov, Pradziada, pół Polski (żartuję, ale kilka wiosek można zobaczyć) i rozhlednę w Uvalnie.

Na rozhlednę i Cvilín jako taki, łatwo trafić. Wystarczy dojechać do Krnova, np. przez przejście graniczne w Pietrowicach Głubczyckich lub Branicach, dalej poprowadzą drogowskazy na Cvilín. Fanom map elektronicznych i GPS-ów polecam stronę Rozhledny u nás, na której znajdują się odpowiednie dane do wklepania w komputer pokładowy.
Proponuję wjechać na samo wzgórze, tuż obok kościoła - ulicą Na Vyhlídce. Dla zmotoryzowanych przygotowano parking. Około 300m dalej znajduje się kamienna wieża widokowa.

Aby wejść na taras widokowy, trzeba pokonać 144 schody, a najpierw kupić vstupenkę (bilet).
Koszt: 15Kč dzieci, młodzież, studenci lub 30Kč dorośli.
Szybki przelicznik: 1Kč to ok. 0,16zł.

***

Rozhledna Cvilín u Krnova
ul. Na Vyhlídce
godziny otwarcia: 10:00-17:00, od maja do października (ponoć czasem bywa zamknięta, nawet w sezonie)

Więcej o rozhlednie piszą:

Krnov.cz - oficjalna strona miasta Krnov
Wikipedia - wolna encyklopedia
Rozhledny u nás - czeska strona z informacjami o czeskich wieżach widokowych

***

Mapę Krnova i okolic znajdziesz np. tutaj.

poniedziałek, 06 sierpnia 2007
Ryga: Tine salons

Ryga: Tine salons

foto: tohvri

Tine Salons to duży sklep z pamiątkami i drobiazgami idealnymi na prezenty. Znajduje się w centrum miasta.

Największy wybór pamiątek w przyzwoitych, jak na turystyczne gadżety, cenach. Jeśli masz ochotę kupić łotewską koszulkę lub czapeczkę, piny, magnesiki, pocztówki itp., to jest to idealne miejsce, aby wydać akurat tyle pieniędzy, ile uważasz za słuszne.

Można płacić kartą. Bardzo uprzejma obsługa. O dziwo, nie ma tłumów.

***

Tine Salons

Ryga, Vaļņu iela 2

***

Plan Rygi znajdziesz np. tutaj

***

P.S. Zdjęcie przedstawia fragment ściany jednego z ryskich budynków.

środa, 25 lipca 2007
Sandomierz: Zakotwiczone niebo

Sandomierz: Zakotwiczone niebo

foto: tohvri

foto: tohvri

Kotwicę, która przytwierdza niebo, znajdziemy na sandomierskim rynku. Jej autorem jest Cezary Łutowicz. Kilkumetrowy łańcuch, sięgający wysoko w górę, wygląda niezwykle malowniczo. I kusi, by się wspiąć i zobaczyć co też jest w tym niebie...